Zenith - 03.2040.400/69.R576
03.2040.400/69.R576 El Primero Chronomaster 42 Stainless Steel / Silver / Rubber
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 03.2040.400/69.R576 (aka: 032040400/69R576) |
| Name: | 03.2040.400/69.R576 El Primero Chronomaster 42 Stainless Steel / Silver / Rubber |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The iconic El Primero colors are once again featured on this emblematic Zenith model with the reference 03.2040.400/69.R576. The case on this watch is stainless steel and measures 42mm. This version is fitted with a rubber strap.