Zenith - 03.2040.4061/52.C700
03.2040.4061/52.C700 El Primero Chronomaster Open Stainless Steel / Blue 1969 / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 03.2040.4061/52.C700 (aka: 0320404061/52C700) |
| Name: | 03.2040.4061/52.C700 El Primero Chronomaster Open Stainless Steel / Blue 1969 / Alligator |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
3 381 €
Maximum price
6 986 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 111 €
Closing price
4 111 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith El Primero Chronomaster Open 03.2040.4061/52.C700 has a stainless steel case of 42mm and a blue dial with sunburst finish. A cut-out between 8 and 11 allows for a view of its caliber El Primero 4061.