Zenith - 03.2046.400/25.C771
03.2046.400/25.C771 El Primero Chronomaster 42 Stainless Steel / Anthracite / Strap / Classic Cars
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 03.2046.400/25.C771 (aka: 032046400/25C771) |
| Name: | 03.2046.400/25.C771 El Primero Chronomaster 42 Stainless Steel / Anthracite / Strap / Classic Cars |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Chronomaster El Primero 03.2046.400/25.C771 was introduced in 2016. This watch features a 'Brushed Engine' pattern on its dial as a nod to Zenith's partner Classic Cars.