Zenith - 03.2081.400/78.M2040
03.2081.400/78.M2040 El Primero Chronomaster Full Open 42 Stainless Steel / Bracelet
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 03.2081.400/78.M2040 (aka: 032081400/78M2040) |
| Name: | 03.2081.400/78.M2040 El Primero Chronomaster Full Open 42 Stainless Steel / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
4 609 €
Maximum price
7 915 €
Absolute change
0 €
Opening price
5 582 €
Closing price
5 582 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Chronomaster El Primero Full Open 03.2081.400/78.M2040 has a stainless steel case of 42mm. It features an openworked dial which offers a view of its self-winding caliber El Primero 400B. It is fitted with a stainless steel bracelet.