Zenith - 03.2150.400/26.M2150
03.2150.400/26.M2150 El Primero Chronomaster 38 Stainless Steel / Slate / Bracelet
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 03.2150.400/26.M2150 (aka: 032150400/26M2150) |
| Name: | 03.2150.400/26.M2150 El Primero Chronomaster 38 Stainless Steel / Slate / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Chronomaster 03.2150.400/26.M2150 features a stainless steel case measuring 38mm across. The slate grey dial finds its subdials done in the brand's iconic tri-colored execution.