Zenith - 03.2150.400/53.M2150
03.2150.400/53.M2150 El Primero Chronomaster 38 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 03.2150.400/53.M2150 (aka: 032150400/53M2150) |
| Name: | 03.2150.400/53.M2150 El Primero Chronomaster 38 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Chronomaster 03.2150.400/53.M2150 has a stainless steel case with a diameter of 38mm, which houses the self-winding El Primero chronograph movement. This version of the El Primero 38 has a blue dial and a stainless steel bracelet.