Zenith - 03.2150.400/69.C713
03.2150.400/69.C713 El Primero Chronomaster 38 Stainless Steel / Silver / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 03.2150.400/69.C713 (aka: 032150400/69C713) |
| Name: | 03.2150.400/69.C713 El Primero Chronomaster 38 Stainless Steel / Silver / Alligator |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
5 485 €
Maximum price
7 888 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 470 €
Closing price
6 470 €
Relative change
0,00 %
Description
The El Primero Original 1969 is an ode to the model launched by Zenith in 1969, which was part of the first generation of automatic chronographs. It features a 38mm case and the iconic multi-color dial.