Zenith - 03.2152.4069/57.C814
03.2152.4069/57.C814 El Primero Chronomaster 38 Stainless Steel / Solar Blue / Alcantara
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 03.2152.4069/57.C814 (aka: 0321524069/57C814) |
| Name: | 03.2152.4069/57.C814 El Primero Chronomaster 38 Stainless Steel / Solar Blue / Alcantara |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Zenith Chronomaster 03.2152.4069/57.C814 is a Mr. Porter exclusive designed in collaboration with the Bamford Watch Department. It features a 'Solar Blue' dial with historical design elements. These subtle touches include the tachymeter inspired by a 1971 El Primero, a red seconds hand, aesthetic reminders of a vintage chronograph case and centric sub-dial rings harking back to the old Zenith recorder tell-tales and motion detecting clock.