Zenith - 03.2153.400/78.C813
03.2153.400/78.C813 El Primero Chronomaster Full Open 38 Stainless Steel / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 03.2153.400/78.C813 (aka: 032153400/78C813) |
| Name: | 03.2153.400/78.C813 El Primero Chronomaster Full Open 38 Stainless Steel / Alligator |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith El Primero Chronomaster 03.2153.400/78.C813 has a stainless steel case which measures a vintage'esque 38mm. The openworked dial offers a view of the self-winding caliber El Primero 400.