Zenith - 03.2153.4061/04.C844
03.2153.4061/04.C844 El Primero Chronomaster Final Edition
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 03.2153.4061/04.C844 (aka: 0321534061/04C844) |
| Name: | 03.2153.4061/04.C844 El Primero Chronomaster Final Edition |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 38 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Chronomaster 03.2153.4061/04.C844 ' Final Edition' is a limited edition of 38 pieces marking the end of the 38mm Chronomaster in 2021.