Zenith - 03.2282.400/91.R578
03.2282.400/91.R578 El Primero Sport Land Rover Bar Team Edition Stainless Steel / Slate / Rubber
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 03.2282.400/91.R578 (aka: 032282400/91R578) |
| Name: | 03.2282.400/91.R578 El Primero Sport Land Rover Bar Team Edition Stainless Steel / Slate / Rubber |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 45 mm-diameter steel case of the Zenith Chronomaster Sport houses the famous El Primero 400 B automatic chronograph movement, featuring an integrated column-wheel construction and beating at a cadence of 36,000 vibrations/hour. This model is water-resistant to 200 metres and equipped with a new black rubber strap coated with carbon fibre, the same material as certain parts of the Land Rover BAR Team boat.