Zenith - 03.2410.4010/21.M2410
03.2410.4010/21.M2410 El Primero Big Date Special Bracelet
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 03.2410.4010/21.M2410 (aka: 0324104010/21M2410) |
| Name: | 03.2410.4010/21.M2410 El Primero Big Date Special Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Zenith El Primero Big Date Special is inspired by the legendary Zenith aviation watches of days gone by, with the most noticeable feature being the oversized SuperLuminova numerals. It is powered by the El Primero 4010 movement with big date display at 6.