Zenith - 03.2520.400/69.c713
03.2520.400/69.c713 El Primero Chronomaster 45 Stainless Steel / Rubber
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 03.2520.400/69.c713 (aka: 032520400/69c713) |
| Name: | 03.2520.400/69.c713 El Primero Chronomaster 45 Stainless Steel / Rubber |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith El Primero Chronomaster reference 03.2520.400/69.c713 has a Stainless Steel case of 45.00mm, and a Skeleton dial with the brand's iconic three-color sub dials.