Zenith - 03.2522.400/69.R576
03.2522.400/69.R576 El Primero Chronomaster Skeleton 45 Stainless Steel / Rubber
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 03.2522.400/69.R576 (aka: 032522400/69R576) |
| Name: | 03.2522.400/69.R576 El Primero Chronomaster Skeleton 45 Stainless Steel / Rubber |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith El Primero Chronomaster 03.2522.400/69.R576 has a stainless steel case of 45mm, which houses the self-winding caliber El Primero 400B. It is fitted with a rubber strap.