Zenith - 10.2260.4052W/98.R573
10.2260.4052W/98.R573 El Primero Lightweight
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 10.2260.4052W/98.R573 (aka: 1022604052W/98R573) |
| Name: | 10.2260.4052W/98.R573 El Primero Lightweight |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith El Primero LIghtweight 10.2260.4052W/98.R573 is a limited edition of 100 pieces of the brand's iconic El Primero chronograph model that has been put on a strict diet. Its caliber 400B Titanium movement features many titanium parts, making it 25% lighter than a classic El Primero at 15,9 grams. The case is done in ceramicised aluminium and carbon, with titanium pushers and crown. The openworked dial features three different-coloured counters.