Zenith - 16.2150.4062/81.C754
16.2150.4062/81.C754 El Primero Chronomaster Lady 38 Stainless Steel / Diamond / Mother of Pearl / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 16.2150.4062/81.C754 (aka: 1621504062/81C754) |
| Name: | 16.2150.4062/81.C754 El Primero Chronomaster Lady 38 Stainless Steel / Diamond / Mother of Pearl / Alligator |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Zenith El Primero Chronomaster Lady has a 38mm case with an unusual oval, diamond-set bezel. It is powered by the El Primero 4062 movement, which can be admired through both the back as well as a see-through window on the front.