Zenith - 18.2150.400/69.C713
18.2150.400/69.C713 El Primero Chronomaster 38 Rose Gold / Silver / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 18.2150.400/69.C713 (aka: 182150400/69C713) |
| Name: | 18.2150.400/69.C713 El Primero Chronomaster 38 Rose Gold / Silver / Alligator |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Chronomaster 18.2150.400/69.C713 features a rose gold case of 38mm, which is paired with a silver dial with the brand's iconic tri-color subdials.