Zenith - 18.2150.4069/91.C812
18.2150.4069/91.C812 El Primero 146 Rose Gold / Grey / Calf
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 18.2150.4069/91.C812 (aka: 1821504069/91C812) |
| Name: | 18.2150.4069/91.C812 El Primero 146 Rose Gold / Grey / Calf |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Chronomaster Heritage 18.2150.4069/91.C812 features a rose gold case paired with a slate grey dial. It is fitted with a perforated calfskin strap.