Zenith - 18.2520.4805/98.C713
18.2520.4805/98.C713 El Primero Chronomaster Tourbillon 45 Rose Gold / Skeleton / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 18.2520.4805/98.C713 (aka: 1825204805/98C713) |
| Name: | 18.2520.4805/98.C713 El Primero Chronomaster Tourbillon 45 Rose Gold / Skeleton / Alligator |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Chronomaster El Primero Tourbillon 18.2520.4805/98.C713, formerly known as the Academy Tourbillon Georges Favre-Jacot, is a limited edition of 150 pieces. It features a rose gold case of 45mm, which features a hand-wound movement with chain & fusee tourbillon.