Zenith - 24.2041.400/01.R576
24.2041.400/01.R576 El Primero Chronomaster 42 Aluminium / Silver / Rubber Strap
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 24.2041.400/01.R576 (aka: 242041400/01R576) |
| Name: | 24.2041.400/01.R576 El Primero Chronomaster 42 Aluminium / Silver / Rubber Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Aluminium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Chronomaster El Primero 24.2041.400/01.R576 has a case in ceramised aluminum, which is paired with an panda dial and a black rubber strap.