Zenith - 49.2520.400/98.R578
49.2520.400/98.R578 El Primero Chronomaster Skeleton 45 Ceramic / Strap
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 49.2520.400/98.R578 (aka: 492520400/98R578) |
| Name: | 49.2520.400/98.R578 El Primero Chronomaster Skeleton 45 Ceramic / Strap |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith El Primero Chronomaster 49.2520.400/98.R578 was introduced in 2016. It features a ceramic case of 45mm, which houses the self-winding caliber El Primero 400B.