Zenith - 51.2151.400/78.C810
51.2151.400/78.C810 El Primero Chronomaster Full Open 38 Stainless Steel / Rose Gold / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 51.2151.400/78.C810 (aka: 512151400/78C810) |
| Name: | 51.2151.400/78.C810 El Primero Chronomaster Full Open 38 Stainless Steel / Rose Gold / Alligator |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith El Primero Chronomaster 51.2151.400/78.C810 has a stainless steel case of 38mm, which is topped off by a rose gold bezel. The openworked dial offers a view of the self-winding caliber El Primero 400.