Zenith - 03.2290.679/11.C493
03.2290.679/11.C493 Elite Classic Stainless Steel / Silver / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Elite |
| Reference: | 03.2290.679/11.C493 (aka: 032290679/11C493) |
| Name: | 03.2290.679/11.C493 Elite Classic Stainless Steel / Silver / Alligator |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Zenith Elite Classic 03.2290.679/11.C493 has a stainless steel case of 39mm. The silver dial is endowed with black Roman numerals. Time is indicated through a set of feuille hands.