Zenith - 03.2290.679/26.C493
03.2290.679/26.C493 Elite Classic Stainless Steel / Black / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Elite |
| Reference: | 03.2290.679/26.C493 (aka: 032290679/26C493) |
| Name: | 03.2290.679/26.C493 Elite Classic Stainless Steel / Black / Alligator |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Zenith Elite 03.2290.679/26.C493 has a stainless steel case of 39mm, paired with a smoked black dial. Inside beats away the Elite 679 movement.