Zenith - 03.2290.679/51.C700
03.2290.679/51.C700 Elite Classic Stainless Steel / Blue / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Elite |
| Reference: | 03.2290.679/51.C700 (aka: 032290679/51C700) |
| Name: | 03.2290.679/51.C700 Elite Classic Stainless Steel / Blue / Alligator |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Zenith Elite 03.2290.679/51.C700 pairs a stainless steel case with a blue sunburst dial. It is powered by the self-winding Elite 679.