Zenith - 16.3200.670/02.C832
16.3200.670/02.C832 Elite Classic 36 Stainless Steel / Blue
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Elite |
| Reference: | 16.3200.670/02.C832 (aka: 163200670/02C832) |
| Name: | 16.3200.670/02.C832 Elite Classic 36 Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Zenith Elite Classic reference 16.3200.670/02.C832 was introduced in 2020. This watch has a Stainless Steel case with a diameter of 40.50mm, and a Blue dial. Inside ticks the self-winding caliber Elite 679.