Zenith - 16.3202.692/04.C860
16.3202.692/04.C860 Elite Moon Phase 36 Julieta
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Elite |
| Reference: | 16.3202.692/04.C860 (aka: 163202692/04C860) |
| Name: | 16.3202.692/04.C860 Elite Moon Phase 36 Julieta |
| Produced: | 2020 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 145 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Zenith Elite Moon Phase ref. 16.3202.692/04.C860 is a limited edition created in celebration of the 145th anniversary of the Romeo Y Julieta cigar brand. It is sold in a box which also contains both the Romeo as well as the Julieta model.