Zenith - 18.2290.679/18.C498
18.2290.679/18.C498 Elite Classic Rose Gold / Brown / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Elite |
| Reference: | 18.2290.679/18.C498 (aka: 182290679/18C498) |
| Name: | 18.2290.679/18.C498 Elite Classic Rose Gold / Brown / Alligator |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Zenith Elite Classic 18.2290.679/18.C498 has a rose gold case paired with a brown dial with sunburst finish. It is motivated by the self-winding caliber Elite 679.