Zenith - 22.3200.692/01.C832
22.3200.692/01.C832 Elite Moon Phase 36 Rose Gold / Silver
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Elite |
| Reference: | 22.3200.692/01.C832 (aka: 223200692/01C832) |
| Name: | 22.3200.692/01.C832 Elite Moon Phase 36 Rose Gold / Silver |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Zenith Elite Classic reference 22.3200.692/01.C832 was introduced in 2020. This watch has a Rose Gold case with a diameter of 36.00mm, and a Silver dial. Inside ticks the self-winding caliber Elite 692 with moon phase indication.