Zenith - 03.2240.4069/21.C774
03.2240.4069/21.C774 Cronometro Tipo CP-2
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Pilot |
| Reference: | 03.2240.4069/21.C774 (aka: 0322404069/21C774) |
| Name: | 03.2240.4069/21.C774 Cronometro Tipo CP-2 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Cronometro Tipo CP-2 is a 1000-piece limited edition introduced in 2016. Its design is based on the 1970's A. Cairelli CP-2, a Zenith chronograph designed for the Italian air force. The stainless steel case measures 43mm across and holds the self-winding El Primero caliber 4069.