Zenith - 03.2241.4069/27.C803
03.2241.4069/27.C803 Cronometro Tipo CP-2 PuristPro
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Pilot |
| Reference: | 03.2241.4069/27.C803 (aka: 0322414069/27C803) |
| Name: | 03.2241.4069/27.C803 Cronometro Tipo CP-2 PuristPro |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Cronometro Tipo CP-2 03.2241.4069/27.C803 is a limited edition of 50 pieces created for the PuristPro watch forum and its 15th anniversary. Based on the 2016 03.2240.4069/21.C774, it features a slightly different dial and a different finish for its movement.