Zenith - 05.2430.679/17.C902
05.2430.679/17.C902 Pilot Type 20 Silver / Silver / Strap
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Pilot |
| Reference: | 05.2430.679/17.C902 (aka: 052430679/17C902) |
| Name: | 05.2430.679/17.C902 Pilot Type 20 Silver / Silver / Strap |
| Produced: | 2019 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Silver |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Zenith Pilot Type 20 05.2430.679/17.C902 is a limited edition of 250 pieces introduced in 2019. This watch has a silver case, and a silver dial with a riveted motif.