Zenith - 11.2432.679/21.C900
11.2432.679/21.C900 Pilot Type 20 Ton Up Aged Steel / Black / Strap
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Pilot |
| Reference: | 11.2432.679/21.C900 (aka: 112432679/21C900) |
| Name: | 11.2432.679/21.C900 Pilot Type 20 Ton Up Aged Steel / Black / Strap |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Zenith Pilot Type 20 11.2432.679/21.C900 has an aged stainless steel case. The case back is engraved with the image of a cafe racer.