Zenith - 29.2240.405/18.C801
29.2240.405/18.C801 Cronometro Tipo CP-2 Flyback Bronze / Bronze
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Pilot |
| Reference: | 29.2240.405/18.C801 (aka: 292240405/18C801) |
| Name: | 29.2240.405/18.C801 Cronometro Tipo CP-2 Flyback Bronze / Bronze |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Bronze |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Cronometro Tipo CP-2 Flyback 29.2240.405/18.C801 was introduced in 2018. It features a bronze case of 43mm, which houses the self-winding El Primero 405B with flyback function. The bronze dial has a grained structure.