Zenith - 29.2430.679/57.C808
29.2430.679/57.C808 Pilot Type 20 Extra Special 45mm Bronze / Blue
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Pilot |
| Reference: | 29.2430.679/57.C808 (aka: 292430679/57C808) |
| Name: | 29.2430.679/57.C808 Pilot Type 20 Extra Special 45mm Bronze / Blue |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
This Zenith Pilot Type 20 Extra Special has a bronze case in 45mm. The watch is inspired by the iconic aviation watches by Zenith. The blue dial with Arabisch numerals in SuperLuminova features hours, minutes and seconds. This model is powered by the self-winding movement, Elite 679, with 50 hours power reserve. The titanium case back is engraved with the Zenith flying instruments logo. The watch is presented on a brown blue leather strap with pin buckle.