Zenith - 29.2438.679/88.C753
29.2438.679/88.C753 Pilot Type 20 Adventure 45mm Bronze / China
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Pilot |
| Reference: | 29.2438.679/88.C753 (aka: 292438679/88C753) |
| Name: | 29.2438.679/88.C753 Pilot Type 20 Adventure 45mm Bronze / China |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 88 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Zenith Pilot Type 20 reference 29.2438.679/88.C753 is a limited edition of 88 pieces created for the Chinese market. This watch has a bronze case with titanium back, and a ribbed champagne-colored dial.