Zenith - 03.A3642.670/3690.M3642
03.A3642.670/3690.M3642 Defy A3690 Revival
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Revival |
| Reference: | 03.A3642.670/3690.M3642 (aka: 03A3642670/3690M3642) |
| Name: | 03.A3642.670/3690.M3642 Defy A3690 Revival |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy Revival A3642 reference 03.A3642.670/3690.M3642 was introduced in 2023. Modelled after the 1969 ref. A3642, it features a octogonal case of 37.00mm, paired with a gradient Blue dial. Inside ticks the self-winding caliber Elite 670, which can be admired through the see-through case back.