Zenith - 03.A3642.670/3691.M3642
03.A3642.670/3691.M3642 Defy A3691 Revival
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Revival |
| Reference: | 03.A3642.670/3691.M3642 (aka: 03A3642670/3691M3642) |
| Name: | 03.A3642.670/3691.M3642 Defy A3691 Revival |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
4 935 €
Maximum price
6 311 €
Absolute change
0 €
Opening price
5 240 €
Closing price
5 240 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Defy Revival A3642 reference 03.A3642.670/3691.M3642 was introduced in 2023. Modelled after the 1969 ref. A3642, it features a octogonal case of 37.00mm, paired with a smoked Red dial. Inside ticks the self-winding caliber Elite 670, which can be admired through the see-through case back.