Zenith - 40.1350.135/21.C1000
40.1350.135/21.C1000 Calibre 135 Observatoire Limited Edition
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Revival |
| Reference: | 40.1350.135/21.C1000 (aka: 401350135/21C1000) |
| Name: | 40.1350.135/21.C1000 Calibre 135 Observatoire Limited Edition |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 20.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Zenith Calibre 135 Observatoire Limited Edition 40.1350.135/21.C1000 is a limited edition of 10 pieces introduced in 2022. This watch is created around the historical Calibre 135 movement in Observatory spec, which is finished and decorated by Kari Voutilainen and visible through the a sapphire crystal display back. The platinum case measures 38.00mm across, at a height of 10.35mm. The black dial with triangular hour markers and applied dot minute track is made by Mr. Voutilainen's Comblémine atelier