Zenith - 97.A3642.670/21.M3642
97.A3642.670/21.M3642 Defy Revival Shadow
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Revival |
| Reference: | 97.A3642.670/21.M3642 (aka: 97A3642670/21M3642) |
| Name: | 97.A3642.670/21.M3642 Defy Revival Shadow |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy Revival A3642 reference 97.A3642.670/21.M3642 was introduced in 2023. Dressed up as 'Shadow', it features a octagonal case of 37.00mm in [cASE_MATERIAL], paired with a matte Black dial. Inside ticks the self-winding caliber Elite 670, which can be admired through the see-through case back.